Çocuklar için oyunlar en önemli şeylerdir. Bir çocuk oynadığı oyunlar sayesinde bir şeyleri daha kolay öğrenebilir ve bildikleri şeyleri daha iyi pekiştirebilir. Bunun yanı sıra çocuklar için oyunlar sosyal çevreye kazanım içinde oldukça önemlidir. Bir çocuk oyun oynarken yeni insanlarla tanışabilir, yeni arkadaşlar edinebilir ve bu durum onların sosyalleşmesinde çok büyük rol oynayabilir.

 

Çocuklar için Oyunlar

Çocuklar için Oyunlar

Yapboz

Zeka geliştirme oyunlarından ilk akla gelen tabi ki de yapbozdur. Çocuğun bir obje hayal ederek yapbozları tamamlaması hayal gücünün gelişimini etkilerken bir resme bakarak yapboz parçalarını birleştirmesi de analitik düşünmesini geliştirmektedir. Hatalı parçalar ile kurulan ilişkiler, parçadan bütüne gitme özelliği yapbozu çocuklar için en önemli oyunlardan birisi hale getirmiştir.

Jenga

Çocuklar için oyunlar dendiğinde akla ikinci olarak gelen oyun tabi ki de Jenga’dır. 54 tane dikdörtgen prizmanın üst üste dizilmesiyle başlayan oyunda her oyuncu bir prizmayı yerinden çekmekte ve bu prizmayı kulenin en üstüne koymaktadır. Bu şekilde oynayan oyunda oyun sonu kulenin yıkılmasıyla son bulmaktadır. Jenga oynamak çocukların stratejik düşünmesini geliştirmektedir.

Jenga
xox

XOX

Çocuklar için en eğlenceli oyunlardan birisi olan XOX , X ve O harflerinin getirilmesiyle oynanan bir oyundur. Bir oyuncu X olur ve diğeri de O olur her oyuncu kendi harfinden üç tane yan yana getirmeye çalışır ve diğerini engelleyerek birinci olmak ister. XXX veya OOO harfleri üçlü olduğunda hangi oyuncunun harfleri yan yana veya çaprazsa o kazanır. Bu oyun çocukların strateji gelişimini olumlu bir şekilde etkiler. 

SATRANÇ

Çocuklar için en çok oyunlardan birisi olan Satranç, çocuğun strateji geliştirmesinde ve analitik düşünmesinde çok etkili bir oyundur. Özellikle her ebeveyn çocuğunu bu yönde geliştirmeyi hedeflemelidir. Çünkü uzun vadelerde ilgilenilen bir oyun olduğunda çocuğun gelişimde gözle görülür etkiler gözlemlenebilmektedir.

satranç

Çocuklar için Oyun Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için oyun seçecek aileler özellikle internet üzerinden çocuğuna oyun oynatacaksa bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Çocukların hızlı bir şekilde gelişmesi için seçilecek oyunlar birçok olumsuzluğu beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle çocuğunuz bilgisayardan oyun oynarken;

  • Güvenli sitelerden oyunlar oynamasına özen gösterin
  • Çocukların olumsuz şeylerle karşılaşmasını engelleyin
  • Çocuğunuz oyun oynarken siz de yanında bulunun ve olumsuz bir şeyle karşılaştığında bunu fark edebilin. 
  • Oyun seçmeden önce çocuğunuzu geliştirebilecek oyunlar seçmeye özen gösterin.

Albatros Balıkesir İletişim

  • 0552 4651312
  • 05052601006
  • albatrosbalikesir@gmail.com

Paşaalanı Mahallesi Halit Ziya Uşaklıgil Caddesi No 8 Karesi/ Balıkesir