Disleksi nedir sorusuna cevap vereceğimiz bu yazıdan sizler de disleksi hakkında bilgi alabilirsiniz. Disleksi alanında yardım almak istiyorsanız eğer Albatros Balıkesir ile iletişime geçerek sizler de ihtiyacınız olan yardıma daha kolay ulaşabilirsiniz.

Disleksi Nedir?

Disleksi, bireylerin normal veya üstün zekâ seviyesinde olmasına rağmen belirli becerilerinde problem yaşamasına neden olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle dişlektik bireylerde okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşandığı görülmektedir. Disleksi ile ilgili ilk bulgular 1986 yılında İngiliz doktor olan W. Pringle Morgan tarafından elde edildi. 14 yaşındaki Percy isimli bir çocukla çalışmalarda bulunan Pringle Morgan British Medical Journal’da yayımladığı makalesinde. Percy’nin her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinde olduğunu ve arkadaşlarından geride kalan hiçbir yönü olmamasına rağmen okuyamadığını belirtmişti. Bu dönemlerde disleksinin görme sistemiyle ilgili olduğu düşünülse de daha sonra yapılan çalışmalarda disleksinin görme sistemiyle ilgili bir bozukluk olmayıp dil sistemiyle ilgili bir bozukluk olduğu ortaya kondu.

Disleksik çocuklarda genellikle okuma ve yazmada güçlük çekildiği görülmektedir. Bu da çocukların yaşadığı bu güçlükten dolayı öğrenme düzeyinde arkadaşlarının gerisinde kalmasına neden olabilmektedir.  

DİSLEKSİ NE DEĞİLDİR?

Disleksi Nedir sorusuna yukarıda yanıt vermeye çalıştık şimdi hep beraber disleksi ne değildir onu öğrenelim.

  • Disleksi zihinsel bir engel değildir.
  • Disleksiye bir hastalık olarak yaklaşmak doğru değildir. Çünkü disleksi bir hastalık değildir ve herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Disleksik çocuklara ilaç tedavisi öneriliyorsa bu yalnızca disleksi ile beraber görülebilecek olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılacak ilaçlardır.
  • Disleksi ile ilgili bilinen en büyük başka bir yanlış görme ve işitme gibi duygusal ve davranışsal bozukluklar nedeniyle öğrenememe durumu gibi yaklaşılmasıdır. Disleksi duyu organları, duygusal veya davranışsal bozukluklar nedeniyle öğrenememe durumu değildir.
  • Genellikle disleksik bireylerin olağanüstü yetenekleri olduğu düşünülür fakat her disleksiğin bu yetenekleri olmayabilir.

Disleksi ile ilgili bütün sorularınız için bizimle iletişime geçebilir sizler de aklınızda yer alan soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki Albatros’a gelen çocuk mutlu ayrılır. Bizler bunun için her şeyi yapıyoruz.