Duyu bütünleme danışmanlığı duyu ve motor sistemin birbirleri arasındaki iletişimini ve koordinasyonuna yönelik çalışmaları ifade eder. Dünya’da ilk duyu bütünlemeye yönelik çalışmalar 1960’lı yıllarda Amerikalı bir doktor olan J. Ayres tarafından yapılmıştır. University of Southern California’da yapılan bir araştırma ve çalışmaların ardından yapılan uygulamalarla, çocuklar için, özellikle otizm başta olmak üzere birçok duyusal problemin çözümünde bir terapi olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Duyu bütünleme terapilerinde özellikle çocukların yaşadıkları duyusal tecrübeler, nörofizyolojik adaptasyon ve çocuğun durumuna uygun adaptif açığa çıkması sağlanır. Bu aşamalarla duyu bütünleme terapilerine katılan çocukların sosyal, duygusal ve fiziksel etkileşiminde olumlu özellikler görülmeye başlanır.

Duyu Bütünleme terapisi alan çocukların çevrelerinden aldıkları duyu bilgileri beyinde kavranması, yorumlanması ve bütünleştirilmesi işlemlerinden geçilerek, ortaya çıkan duyusal bilginin kullanılarak organize bir cevap açığa çıkması sağlanır. Böylece duyu bütünleme danışmanlığı alan çocuklar dış dünyadan gelen duyu bilgilerine adapte olurlar. Duyu bütünleme terapileri, direkt çocuğun merkezi sinir sistemine etki ettiği için de sinir sisteminin gelişmesinde oldukça etkilidir.

Albatros Balıkesir İletişim

  • 0552 4651312
  • 05052601006
  • albatrosbalikesir@gmail.com

Paşaalanı Mahallesi Halit Ziya Uşaklıgil Caddesi No 8 Karesi/ Balıkesir