Psikoloji Danışmanlık, bireylerin kendini anlaması, farkındalık kazanması, yaşadığı problemleri tanımlayabilmesi ve bu problemler hakkında çözüm yolları üretmesi, yeni kararlar alması ve kapasitesini geliştirmesi, çevre ile uyumlu ve sağlıklı bir şekilde iletişim halinde olabilmesi ve kendini geliştirebilmesi için uzman kişiler tarafından verilen profesyonel bir yardım sürecidir.

Psikolojik danışma, danışan ile danışman arasında danışanın çevresi ve çevresindeki kişiler ile etkili bir şekilde yeni davranışlar geliştirmesi amacı ile ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak bir etkileşim süreci olarak tanımlanabilmektedir. Psikolojik danışmanlık almak istiyorsanız eğer şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Danışmanınızın gözlem gücü yüksek olmalı
  • İyi iletişim kurabilmeli
  • Sempatik tutum sergilemeli
  • Ağır olaylar karşısında dirençli olabilmeli
  • Stres yönetme kabiliyetine sahip olmalı

Psikolojik Danışmanlık Almak İçin Nedenler

Günümüzde psikolojik danışmanlık alıyorum dendiğinde birçok insan buna tepki göstermekte ve yaşadığınız problemleri yakın çevrenize anlatmanız gerektiğine yönelik sizlere tavsiyeler verebilmektedir. Aşırı derecede yanlış bir tutum olan bu durum sevdiklerinizle çatışmanıza neden olabilir ve bu nedenle yaşadığınız problemin şiddeti artabilir fakat bir psikolog tarafından yardım alıyorsanız eğer anlattığınız kişi bu çatışmaya dahil olmayacak bir grupta olup sizlere daha fazla yardımı dokunacaktır.

Danışmanlık Bir Alandır

Genellikle fiziksel bir acı ile karşılaştığında doktora gitmeyi tercih eden insanlar duygusal bir acıya dayanmayı tercih eder fakat bu durum kişilerin daha sonraki dönemlerde daha ağır süreçler yaşamasına neden olmaktadır. Kişiler psikolojik danışmanlık almaya başladıkları dönemlerde problemlere karşı çözüm stratejileri üretebilmekte ve bunları daha kolay aşabilmektedir. Kendine bu alanı yaratın.

Kendinizi Anlamanızı Sağlar

Genellikle psikolojik danışmanlık alan kişiler bu seanslar boyunca problemlerini ve kendini anlamaya başlarlar. Bu durum ise kişilerin problemler altından daha hızlı kalkmasına olanak sağlar.

Psikologlar Danışanlarını Yargılamaz

Çevrenizden bir insana anlattığınız problemlerin yargılanması sizleri daha kötü bir duruma sürükleyebilir fakat yardım alacağınız Psikolojik Danışman sizi asla yargılamayacaktır.

Konuşmak Size İyi Gelecek

Çevrenizdeki insanlarla istediğiniz kadar güzel iletişim kurun bazı dönemlerde bir başkasıyla konuşmak sizlere daha iyi gelecektir. Bir psikolojik danışmana duygularınız daha iyi açabilir ve aradığınız cevapları nesnel bir bakış açısıyla bulabilirsiniz.

Albatros Balıkesir İletişim

  • 0552 4651312
  • 05052601006
  • albatrosbalikesir@gmail.com

Paşaalanı Mahallesi Halit Ziya Uşaklıgil Caddesi No 8 Karesi/ Balıkesir